Teisininkai primena, kad net ir tais atvejais, kai yra įvykdomas nusikaltimas ir sugaunamas nusikaltėlis, nukentėjęs asmuo negali būti tikras, kad jam bus atlyginta visa padaryta žala. Kitaip sakant, šiuo atveju nukentėjusieji turi imtis atitinkamų veiksmų. Žalos atlyginimas gali būti vykdomas teismo ir ne teismo keliu – konkretus sprendimas priklauso nuo individualios situacijos ir įvykdyto nusikaltimo.
Kur kas lengvesnis, greitesnis ir paprastesnis sprendimas – bandyti atgauti žalą ne teismo keliu. Jei nusikaltėlis jus įžeidė ar sužalojo, sugadino jūsų turtą arba pardavė pavogtus daiktus, galite bandyti ieškoti sprendimo, su minėtuoju asmeniu kalbėdamiesi asmeniškai. Jei nusikaltėlis sutiks jums atlyginti padarytą žalą, laimėsite abu – įtariamojo noras atlyginti padarytą žalą palengvina jo situaciją, nagrinėjant bylą ir teismui priimant sprendimą.
Jei kalbama apie pavogtus daiktus, turite apsišarvuoti kantrybe – net ir sulaikius nusikaltėlį, tyrimas ir teismas gali pareikalauti itin daug laiko. Jei negalite laukti, turėtumėte prašyti prokuroro (arba ikiteisminio tyrimo pareigūno), kad pavogti daiktai jums būtų grąžinti anksčiau laiko, tačiau primename, kad šiuo atveju sugrąžintą turtą reikės saugoti iki nagrinėjamos bylos pabaigos. Jei nežinote, kokį sprendimą priimti konkrečioje situacijoje, pasitarkite su profesionaliais teisininkais, kurie atsakys į visus jūsų klausimus ir duos naudingų patarimų. Primename, kad kompetentinga teisinė pagalba jums bus reikalinga visą bylos nagrinėjimo laiką.
Jei nusikaltėlis nenori atlyginti žalos draugišku susitarimu, žala turės būti atlyginta teismo keliu. Šiuo atveju reikės pateikti civilinį ieškinį, kuriame bus paaiškinta, kokią žalą ir kodėl (remiantis įstatymais) turi atlyginti nusikaltėlis. Siekiant sudaryti tvarkingą ir aiškų ieškinį, siūlome bendradarbiauti su profesionaliais teisininkais. Tiesa, primename, kad civilinis ieškinys bus nagrinėjamas teismo metu. Jei įtariamasis bus išteisintas, civilinis ieškinys bus atmestas, t. y. žala nebus atlyginta. Jei įtariamasis bus pripažintas kaltu, greičiausiai prašoma žala bus atlyginta, tačiau jos dydis gali būti sumažintas. Nukentėjusiojo sudarytas civilinis ieškinys turi būti paduotas prokurorui, teismui ar ikiteisminio tyrimo pareigūnui ne anksčiau nei teisme bus pradėtas įrodymų tyrimas. Jei civilinis ieškinys nebuvo paduotas laiku, galima pradėti atskirą civilinę bylą dėl žalos atlyginimo.
Jei tapote nusikaltimo auka ir norite gauti patirtos žalos atlyginimą, rekomenduojame bendradarbiauti su profesionaliais teisininkais. Rinkitės savo darbą išmanantį specialistą, galintį atsakyti į visus jūsų klausimus. Primename – tinkamai vykdomi teisiniai darbai ir profesionalios teisininko paslaugos palengvins teisminius procesus, padės taupyti laiką ir sumažins jūsų rūpesčių bagažą.