Našumas reiškia, kad viskas daroma teisingai. Efektyvumas reiškia, kad daromi teisingi dalykai. Ir dabartinė rinkos bei verslo aplinka diktuoja, jog efektyvumo siekimas ilguoju laikotarpiu yra tvaresnis ir veiksmingesnis požiūris. Šis pokytis – veiklos orientavimas ne į našumą, o į efektyvumą, apima tikrųjų klientų poreikių supratimą ir tenkinimą, naujovių kūrimą, reaguojant į rinkos pokyčius ir darbo aplinkos, skatinančios augimą ir prisitaikymą, kūrimą.
Efektyvumas – holistinis požiūris
Norint sutelkti dėmesį į efektyvumą, reikia holistiškai žiūrėti į verslo procesus. Tai reiškia matyti didesnį vaizdą ir suprasti ilgalaikį sprendimų poveikį. Pavyzdžiui, investicijos į darbuotojų mokymą ir tobulėjimą, iš pirmo žvilgsnio, gali neatrodyti taip efektyviai kaip kitos galimybės, tačiau tai gali paskatinti novatoriškesnes idėjas, geresnį klientų aptarnavimą ir labiau prisitaikančią darbo jėgą – visa tai yra efektyvaus verslo bruožai.
Efektyvumas teikia pirmenybę strateginiams sprendimams, o ne trumpalaikiams tikslams. Tai apima ir esminių klausimų iškėlimą, pvz.: Ar orientuojamės į tinkamus rinkos segmentus? Ar kuriame produktus, kurie ne tik skirti parduoti ir uždirbti, bet ir kuria išliekamąją vertę mūsų klientams?
Efektyvumo sąvokos ir požiūrio įtraukimas į verslo vystymą taip pat reiškia lankstumą ir gebėjimą prisitaikyti. Dabartinės rinkos yra labai dinamiškos, o klientų poreikiai greitai keičiasi, dėl didelio gyvenimo tempo, technologinių sprendimų ir pan. Taigi efektyviai veikiantis verslas gali greitai prisitaikyti, numatyti rinkos tendencijas ir atitinkamai pritaikyti savo strategijas. Šis gebėjimas prisitaikyti gali tapti konkurenciniu pranašumu.
Taigi perkėlus dėmesį nuo našumo į efektyvumą, pasikeičia požiūris į veiklą, veiklos efektyvumas tampa strateginiu įmonės tikslu.
Ar našumas kaip sąvoka ir vertinimo kriterijus nustos egzistuoti?
Efektyvumas yra tai, į ką verslui reikia orientuotis. Vis gi negalime paneigti ir našumo svarbos, dėl šios priežasties svarbu rasti pusiausvyrą tarp našumo ir efektyvumo. Pateikiame kelias priežastis, kodėl reikia suderinti našumą ir efektyvumą.
Verslo tvarumas ir ilgalaikė sėkmė
Našumas yra orientuotas į esamų procesų ir išteklių optimizavimą (dalykų darymą gerai), efektyvumas yra tinkamų rezultatų pasiekimas (teisingų dalykų darymas). Įmonės, kurios subalansuoja abu, turi geresnes sąlygas ilgalaikiam tvarumui ir sėkmei. Našumas skatina pelningumą ir konkurencingumą trumpuoju laikotarpiu, o efektyvumas užtikrina, kad verslo strategija ir strateginis valdymas atitiktų ilgalaikius tikslus ir rinkos poreikius.
Prisitaikymas dinamiškoje rinkoje
Našumas leidžia įmonėms uždirbti einamuoju momentu, siekiant trumpalaikių tikslų. Tačiau verslo aplinka nuolat kinta, keičiasi vartotojų elgesys, vyksta technologinė pažanga ir pasaulio ekonomikos pokyčiai. Našumo subalansavimas su efektyvumu suteikia daugiau lankstumo ir gebėjimo reaguoti į rinkos pokyčius, todėl verslas išlieka konkurencingas dabar ir ateityje.
Klientų pasitenkinimas ir lojalumas
Efektyvumas dažnai apima gilesnį klientų poreikių supratimą ir su jais susijusios vertės kūrimą. Verslas, kuris subalansuoja našumą (tiekiant produktus/paslaugas) ir efektyvumą (patenkinant klientų lūkesčius), labiau linkęs sukurti ilgalaikius santykius su klientais ir išlaikyti jų lojalumą.
Darbuotojų įsitraukimas
Per didelis našumo sureikšminimas sukuria įtemptą darbo aplinką, kur greičiui ir sąnaudų mažinimui yra teikiama pirmenybė, kokybės ir darbuotojų gerovės sąskaita. Subalansavus tai su efektyvumu, kuris apima darbuotojų indėlio vertinimą ir susitelkimą į reikšmingus rezultatus, galima pagerinti darbuotojų pasitenkinimą, įsitraukimą ir netgi pagerinti produktyvumą.
Išteklių optimizavimas
Našumu siekiama išteklius (laiką, pinigus, medžiagas) panaudoti optimaliai. Efektyvumas užtikrina, kad šie ištekliai būtų nukreipti strategiškai svarbiems tikslams. Balansas užtikrina, kad ištekliai būtų naudojami ne tik našiai, bet ir taip, kad būtų labiausiai prisidedama prie verslo tikslų ir vertės klientui kūrimo.
Apibendrinant galima teigti, jog abu požiūriai turi rasti vietą verslo valdyme, tik keičiasi našumo ir efektyvumo pusiausvyra, vis daugiau dėmesio nukreipiant į efektyvumą. Kandagi buvimas efektyviam, tuo pačiu reiškia ir buvimą produktyviam ir našiam ten, kur labiausiai reikia ir padeda siekti bendrų įmonės tikslų.