Tradicinio ar modernaus dizaino, o gal dujinis ar elektrinis židinys?

dovre židiniai ir krosnelės

Židinys daugeliui asocijuojasi su namų jaukumu ir šiluma, idile ir jaukiais šeimos vakarais. Kai kam tai – kaimo sodybos pagrindinis akcentas. Daugiausia šiuolaikiniai židiniai pagal stilių ir išvaizdą skirstomi į dvi pagrindines grupes: modernius ir tradicinius. Klasikiniai ypatingi tuo, kad jų išorė, forma yra gana paprasta, o ugniakuras – atviras. Tuo tarpu modernūs židiniai – sunkiau nusakomo stiliaus, beveik be apdailos elementų, kompaktiški ir įsiliejantys į bendrą namų erdvę. Beje, pastarieji dažnai būna ir dujiniai, elektriniai – jų nebereikia kūrenti malkomis, jas pakeičia tikros ugnies imitacija. Plačiau modernius židinius aptarsime antrojoje straipsnio dalyje. Kokį židinį beišsirinktumėte, bene plačiausiu židinių ir krosnelių asortimentu Lietuvoje gali pasigirti Dovre.lt

Kaimiško stiliaus židiniai – tam tikra klasikinių – tradicinių židinių atmaina

 Pastarieji gerokai skiriasi nuo modernių šiuolaikiškų židinių, o švarai ir estetikai nėra skiriama tiek daug dėmesio – paprastai po ugniakuru įrengiama malkoms susidėti skirta vieta. Greta židinio įrengiama vieta poilsiui ar židinio kūrimui, kad nereiktų tupėti ar klūpėti. Praktiškiausi variantai – nedidelis suoliukas, medinė taburetė ar kėdė. Židinio viršuje esanti atbraila skirta susidėti mieloms smulkmenoms ar šeimos narių nuotraukoms. Kaimo stiliaus židinių įrengimui paprastai naudojamos tokios medžiagos kaip plytos, mediena, dekoratyvieji armenys ir panašiai.

Tradiciniai židiniai – kaimiškųjų prabangesnis prototipas

Tradiciniai židiniai dekoruojami labai įvairiai, priklausomai nuo namų šeimininkų poreikių ir finansinių galimybių. Židinys parinkus tam tikrą dekorą ir medžiagas gali būti puošnus, prabangus ir vienetinis, neturintis analogų. Tačiau rinktis galima ir paprastus, į akis mažai krentančius židinių bei krosnelių variantus, ypač jei tai bus šilumos šaltinis, o ne prabangaus interjero detalė. Prabangiems ir, žinoma, brangiems židiniams gaminti naudojami natūralūs akmenys, pavyzdžiui, marmuras, tačiau praktiškesnis ir gerokai pigesnis variantas yra dekoratyvieji akmenys – uolienų imitacija. Beje, panorus marmurinio židinio, užduotis laukia ne iš lengvųjų, nes reikia surasti lygią, be įtrūkimų marmuro plokštę.

Modernūs židiniai – kuo jie skiriasi nuo tradicinio tipo židinių?

Pasak Dovre.lt atstovų, Dovre modernūs židiniai būna įvairesnių formų – galima išvysti stačiakampio, trikampį, šešiakampį ar net apvalų židinį. Medžiagų pasirinkimas įrengiant modernius židinius yra kur kas įvairesnis – panaudojama gali būti skarda, jau minėtasis marmuras, taip pat plienas, stiklas, smiltainis ir kt. Beje, modernūs židiniai yra mėgstami avangardo gerbėjų, nes būtent židinys gali padėti realizuoti pačias įvairiausias idėjas. Židinio forma gali būti ir tokia, kad jis gali būti visiškai nepanašus į tradicinius židinius.

Netradicinis židinys gali tapti puikiu kambario akcentu ir puošmena ar netgi savotišku meno kūriniu. Beje, židinius vis dažniau pakeičia įvairių tipų krosnelės. Krosnelės pastaraisiais metais dėl paprastesnio ir greitesnio įrengimo netgi pranoko židinius. Dovre.lt siūlo ypač didžiulį krosnelių pasirinkimą – tai sprendimas norintiems sutaupyti vietos ir turintiems mažesnį biudžetą.

Tiems, kurie dėl tam tikrų priežasčių nenori kūrenti

Dujinius židinius vis dažniau renkasi tie, kurie neturi nei laiko, nei noro rūpintis malkomis ar valyti pelenus, kaminą bei dirbti kitų su židinio priežiūra bei eksploatacija susijusių darbų. Dujiniuose židiniuose būna sumontuoti specialūs indikatoriai, leidžiantys patalpoje palaikyti tam tikrą temperatūrą. Beje, renkantis dujinius židinius, kamino, pro kurį išeina degimo atliekos, vis tiek prireiks, o štai renkantis elektrinius židinius neprireiks nei jo.

Elektrinius židinius šiuolaikiniai vartotojai pamėgo dėl saugumo, prieinamos jų kainos, lengvo ir patogaus naudojimosi. Pastarojo tipo židinius renkasi ir butų gyventojai, nes židinukai yra mieli ir kompaktiški, neužimantys daug vietos ir tausojantys energiją. Elektriniam židiniui nereikia ir ventiliacijos bei dūmtraukio, nes jis neišskiria degimo produktų ir yra artimesnis elektriniam šildytuvui nei židiniui.

Nereikėtų pamiršti ir aksesuarų

Kokio tipo židinį bepasirinktumėte, svarbu, kad sukurtumėte jaukią ir patrauklią tiek sau, tiek ir svečiams aplinką. Ją papildyti ir papuošti gal specialūs kalvio pagaminti aksesuarai, skirti susemti pelenams ar iškritusioms žarijoms, šluotelės, dėžės ar pinti krepšiai laikyti malkoms, degtukams ir kt. Aksesuarai turėtų būti priderinti prie židinio stiliaus.

Panašūs straipsniai

1 Comment

  1. Man gražiausi, tai kaimiško stiliaus židiniai, bet jie ne visur tinka… Namuose tokius mažai turbūt kas renkasi, kai interjeras vis labiau modernėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *