Statybų projektai, ypač miesto ar gyventvietės teritorijose, dažnai susiduria su iššūkiais, dėl archeologinių radinių aptikimo. Ir neretai statybų bendrovės tokius atvejus vertina kaip rizikas, dėl kurių sustoja brangūs statybų darbais ir galimi statybų įgyvendinimo vėlavimai. Visgi statybų bendrovės, kurios ne pirmą kartą susiduria su archeologija, žino, jog archeologų įtraukimas į darbų planavimą dar ankstyvoje stadijoje, leidžia geriau valdyti rizikas ir joms pasiruošti.
Archeologų vaidmuo statybos projektuose
Archeologai į statybos projektus įtraukiami ne tik dėl to, kad būtų galima sklandžiai išpildyti teisinius reikalavimus dėl aptiktų radinių tinkamo apsaugojimo. Dar svarbesnė priežastis, dėl kurios verta kreiptis į archeologus kuo anksčiau, – tai galimų rizikų dėl archeologonių radinių aptikimo įvertinimas ir rizikų valdymas. Ir tai savo ruožtu leidžia lengviau valdyti visą statybos projektą, planuoti galimus darbų atlikimo darbus, optimaliai paskirstyti žmogiškuosius išteklius ar statybos techniką.
Taigi žingsniai, kuriuos atlieka archeologai, įtraukti į statybų planavimo procesą:
Pirminių tyrimų vykdymas
Prieš pradedant statybas archeologai atlieka dokumentinius vertinimus ir lauko apžiūras, siekdami nustatyti potencialiai kultūriškai svarbias vietas. Jei toje vietoje ar netoliese buvo atliekami archeologiniai tyrinėjimai, archeologiniai kasinėjimai ir rasta kultūriškai vertingų dalykų, tikimybė, jog ir pasirinktoje vietoje bus aptikta kultūrinio paveldo, yra didelė. Tokiu atveju kreipiamasi dėl leidimo archeologiniams tyrimams atlikti. Jei leidimas išduodamas, vykdomi kiti su archeologija susiję darbai. Jei archeolginiams tyrimams nėra pagrindo, tuomet statybos darbai tęsiami be trikdžių.
Statybos proceso stebėjimas
Archeologai dažnai stebi kasinėjimus ir žemės judinimo darbus, kad galėtų identifikuoti ir dokumentuoti netikėtus radinius. Jų buvimas statybos vietoje užtikrina, kad radiniai būtų tvarkomi, laikantis teisės aktų reikalavimų. Tiesa, dažniausiai tai vyksta, kai yra pagrindo manyti, jog gali aptiktas kultūriškai vertingas žemės sluoksnis.
Radinių vertinimas, apsauga ir dokumentavimas
Atrasti artefaktai yra vertinami, atidžiai dokumentuojami ir užtikrinama tinkama apsauga. Aptikus radinius dar iki statybų, statybų rangovai išvengia brangių statybų darbų stabdymo ir darbuotojų bei technikos prastovų. Žinoma, statybos projekto pradžia gali nusikelti, visgi tai yra mažesnė rizika, nei aptikus radinius jau vykdymų statybų metu. Taip pat dirbant su patyrusių archeologų komandomis, galima preliminariai planuoti galimus tyrimų laikus.
Rekomendacijų teikimas
Aptikus radinius iki statybų ar statybų metu, archeologai pateikia rekomendacijas, kaip geriausiai apsaugoti radinius iki kol bus atlikti detalieji archeologiniai tyrimai. Rekomendacijos gali būti susijusios su lokalia vieta statybos aikštelėje, ir kitose vietose darbai gali būti tęsiami. Gali būti rekomendacija stabdyti darbus visoje statybų vietoje, kai yra tikimybė jog vertingų radinių gali būti aptikta ir didesnėje teritorijoje. Gali būti pateikta rekomendacija keisti planuojamų statyti pastatų projektus, siekiant išsaugoti kultūrinį paveldą, kai jo neįmanoma iškelti.
Bendarbiavimas su archeologais – strateginis statybų bendrovių veiksmas
Sklandus bendradarbiavimas tarp archeologų ir statybų bendrovių reikalauja aiškaus komunikavimo, atsakomybės pasidalijimo ir abipusio prioritetų supratimo. Toks požiūris ne tik sumažina statybų projekto trikdžius ir išlaidas, bet ir stiprina įmonių reputaciją, demonstruojant jų atsakingą požiūrį į paveldosaugą. Šis modelis užtikrina, kad urbanistinė plėtra vyktų tvariai, išsaugant istorijos pėdsakus ateities kartoms.