Tikriausiai ne kartą girdėjote, kad šiame gyvenime visko galite pasiekti šypsodamiesi. Tačiau svarbu ne tik tai, kaip gražiai jūs šypsotės, bet ir ar jūsų šypsena sveika – sakoma, jog nuo sveikų dantų priklauso ir kitų organų veikla, vadinasi, dantų būklė turi įtakos bendrai žmogaus savijautai. Odontologas Vilniuje – vienas tų specialistų, į kurio konsultaciją turėtumėte užsukti profilaktiškai.
Dantų struktūra ir problemos
Atrodo, jog ši informacija gerai žinoma visiems, tačiau net ir retkarčiais pamiršdami apie tam tikrus dalykus rizikuojame savo dantų būkle. Dantų priežiūra turėtų prasidėti vos šiems išdygus – vaikai turi maždaug 20 laikinųjų arba pieninių dantų. Suaugusieji paprastai turi 32 nuolatinius dantis. Dantys yra sudėtingos struktūros dariniai, todėl svarbu prisiminti, kas juos sudaro – taip palengvinsite jų priežiūrą. Virš dantenų esanti dalis vadinama vainiku, o danties šaknys jas paprastai dengia dantenos. Veikiausiai pastebėjote, jog net ir krūminių dantų, atrodančių panašiai, išvaizda skiriasi – tai, kaip ir pirštų atspaudų vingiai, priklauso nuo individualaus žmogaus. Bene svarbiausia atkreipti dėmesį į lengvai pažeidžiamą baltos spalvos audinį, dengiantį danties vainiką – tai emalis. Audinys jautrus bet kokiems dirgikliams, nes jis neturi ląstelių. Palaipsniui plonėjant emaliui, gali atsirasti problemų, susijusių su kitomis dantų struktūrinėmis dalimis. Palaipsniui besitrinant emalio sluoksniui, atsiveria danties cementas – tai dažniausiai priklauso nuo amžiaus, kaulų nykimo spartos ar dantenų slankumo. Dantų skausmas gali atsirasti nuo maisto poveikio jiems. Akivaizdu, jog valgydami ar gerdami ką nors rūgštaus, turite būti atidūs: emalis po tokio maisto laikinai suminkštėja, praranda mineralines medžiagas. Kaip tik po rūgštaus maisto ar gėrimų patariama nepulti valyti dantų šepetėliu, nes taip lengviau nušveisite viršutinį emalio sluoksnį ir jį pažeisite. Odontologai Vilniuje ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste pastebi, jog geriausia po valgio dantis valyti tarpdančių siūlu – tuomet nekyla tiek daug pavojaus emaliui.
Teisinga priežiūra – sveika savijauta
Žinoma, svarbu žinoti ne tik struktūrines dantų dalis, bet ir kaip teisingai jas prižiūrėti. Tinkama burnos higiena – tai puikios savijautos užtikrinimo būdas. Patyrę specialistai, ne vienerius metus dirbantys odontologijos srityje, pataria, jog dantis geriausia valytis du kartus per dieną – paprastai ryte ir vakare, nepriklausomai nuo to, jog valgoma daugiau kartų. Du dantų valymo kartai nėra per dažnai, tad nekyla pavojaus pažeisti danties emalį. Dantų valymas turėtų užtrukti maždaug 2 minutes: kiekvienam burnos ketvirčiui skiriant apie trisdešimt sekundžių. Atkreipiamas dėmesys į pastą, kurią renkatės savo dantų priežiūrai. Dantų pasta su fluoru stiprina kietuosius dantų audinius, todėl išvengsite ėduonies vystymosi. Žinoma, kad fluoras geriau įsiskverbtų į dantis, pasiekdamas ne tik jų paviršių, bet ir sunkiai prieinamas vietas, prieš tai patartina dantis valyti tarpdančių siūlu (tai galima daryti po kiekvieno užkandžio ar didesnio valgio). Dantų skausmas gali būti labai nemalonus, todėl vienas svarbiausių jų priežiūros patarimų – reguliarūs apsilankymai pas geriausius specialistus. Net itin atidžiai prižiūrėdami dantis, galite neišvengti tam tikrų klaidų, be to, jūsų dantų būklė priklauso ir nuo genų. Jūsų pasirinkta odontologijos klinika turėtų būti lankoma kelis kartus per metus, kad užbėgtumėte už akių bet kokiems dantų gedimams.
Dažnai pasitaikanti problema
Akivaizdu, jog problemos, susijusios su dantimis, aktualios visą žmogaus gyvenimą. Protiniai dantys – tai keturi krūminiai dantys, išdygstantys žmogui subrendus – nuo 17 iki maždaug 25 metų. Tačiau pastebima, jog šių dantų dygimas gali būti pavėluotas arba protiniai dantys gali apskritai neišdygti. Ne paslaptis, jog protinio danties skausmas – itin dažnai pasitaikanti problema. Neretai protiniai dantys dygsta spaudžiami jau esamų dantų, sukelia itin nemalonių pojūčių, tampa net burnos infekcijų priežastimi. Tokiu atveju reiktų kreiptis į patikimus specialistus, kad protinis dantis, keliantis diskomfortą, būtų kuo greičiau pašalintas ir neturėtų įtakos kitų dantų būklei. Odontologas Vilniuje gali padėti sėkmingai pašalinti protinius dantis ir patarti, kaip prižiūrėti likusius.