Kontaktoriai

kontaktorius

Kontaktorius – tai dvipozicinis elektromagnetinis prietaisas, skirtas dažniems distanciniams perjungimams. Kontaktoriaus modifikacija yra elektromagnetinė relė.

Plačiai naudojami vienpoliai ir dvipoliai nuolatinės srovės kontaktoriai bei tripoliai kintamos srovės kontaktoriai. Dėl dažnų komutacijų kontaktoriams keliami aukšti mechaniniai ir elektroniniai reikalavimai. Beje, skirtingų kategorijų kontaktorių įjungimo-išjungimo ciklų skaičius gali kisti nuo trisdešimties iki trijų tūkstančių ir šešių šimtų per valandą.

Kontaktorių sandara

Tiek nuolatinės, tiek kintamos srovės kontaktoriai susideda iš tokių elementų: elektromagnetinės sistemos, kontaktinės sistemos, susidedančios iš kintamų ir nekintamų kontaktų, slopinimo sistemos, kontaktų bloko sistemos. Pastaroji, t.y. kontaktų bloko sistema – tai pagalbiniai kontaktai, perjungiantys signalizacijos grandis ir valdymą kontaktoriaus veikimo metu.

Nuo automatinių jungiklių kontaktoriai skiriasi tuo, kad gali komutuoti tik nominalines sroves. Kontaktoriai nėra skirti trumpo sujungimo srovių išjungimui.

Valdymas

Kontaktorių valdymas vykdomas per pagalbinę grandinę kintamos srovės, tekančios kontaktoriaus rite, kurios įtampa gali būti dvidešimt keturi, keturiasdešimt du, šimtas dešimt / šimtas dvidešimt septyni, du šimtai dvidešimt arba trys šimtai aštuoniasdešimt voltų.

Siekiant užtikrinti kontaktoriaus priežiūros saugumą, operatyvinės srovės dydis turėtų būti žymiai mažesnis nei dirbanti srovė komutatyvinėse grandinėse. Kontaktorius neturi mechaninių galimybių išlaikyti kontaktus įjungtus. Nesant valdymo įtampai kontaktoriaus ritėje, kontaktorius išjungia savo kontaktus. Tam, kad kontaktai išliktų darbiniame režime, įjungiama „savaiminio pagavimo“ schema ir naudojami keli normaliai-atviri kontaktai.

Kontaktorių pritaikymas

Dažniausiai kontaktoriai naudojami komutuoti pramoninės srovės elektrines grandines esant iki šešių šimtų šešiasdešimt voltų įtampai ir iki tūkstančio šešių šimtų amperų srovės stiprumui. Kaip kontaktoriai gali būti naudojamos kontrolinės relės, turinčios normaliai-atvirų kontaktų poras.

Pagrindinės kontaktorių taikymo sritys yra šios: galingų elektros variklių valdymas, pavyzdžiui, elektrovežių, motorvežių, elektrinių traukinių, tramvajų ir troleibusų vagonų, liftų. Taip pat kontaktoriai taikomi grandinių komutacijai kompensuojant reaktyvinį galingumą bei didelių pastovių srovių komutacijai.

Elektromagnetiniai kontaktoriai

Elektromagnetinis kontaktorius – tai elektroninis prietaisas, skirtas jėgainių elektrinių grandinių komutacijai. Kontaktoriaus kontaktų įjungimas ar išjungimas dažniausiai atliekamas elektromagnetine pavara.

Elektromagnetinių kontaktorių klasifikacija

Pramoniniai kontaktoriai klasifikuojami pagal:

–       kilmę pagrindinės ir valdymo (įjungiančios ritę) grandinės – nuolatinės, kintamos, nuolatinės ir kintamos srovės;

–       pagrindinių pliusų skaičių – nuo vieno iki penkių;

–       pagrindinės grandinės nominalią srovę – nuo pusantro iki keturių tūkstančių aštuonių šimtų amperų;

–       pagrindinės grandinės nominalią įtampą;

–       įjungiamosios ritės nominalią įtampą;

–       pagalbinių kontaktų egzistavimą – su kontaktais, be kontaktų.

Kontaktoriai taip pat skirstomi pagal pagrindinės ir valdymo grandinės prijungiamų laidininkų kilmę, montavimo būdą, pagal vidinių laidininkų prijungimo būdą ir pan.

Nurodyti požymiai lemia kontaktoriaus tipą priklausomai nuo to, kurio gamintojo jis yra pagamintas.

Elektromagnetinių kontaktorių serijos gaminamos pagal jų taikymą skirtingose klimato juostose, pagal darbą skirtingomis sąlygomis, nulemtomis eksploatacijos vietos, pagal mechaninį poveikį ir supančios aplinkos apsaugą nuo sprogimų.

Panašūs straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *