Apdailos darbai apima vidinius namo ar buto remonto, gražinimo darbus. Kai sumūrijamos sienos ir pertvaros, prasideda vidaus apdailos darbai, kurie baigiasi tada, kai pasiekiamas norimas sienų, lubų ir grindų vidaus vaizdas.
Pagrindiniai vidaus apdailos darbai yra šlifavimas, gruntavimas, glaistymas, tinkavimas, dažymas, gipso kartono montavimas, plytelių klijavimas, tapetavimas, grindų dangos dėjimas.
Jei jau turite mūrinę sieną, tai pirmiausiai ją reikia nugruntuoti. Pirmas grunto sluoksnis yra pats svarbiausias, nes jis – visos dangos pagrindas. Gruntuoti galima teptuku arba dažų purkštuku, O gal pasirinksite kitą, Jums priimtiną, būdą. Tačiau jei gruntuojate patalpoje, kurioje yra daugiau drėgmės, tai rekomenduojama gruntuoti teptuku.
Kas po gruntavimo? Glaistymas, skirtas paviršiui išlyginti. Glaisto reikia tepti tinkamą storį, jei bus per daug arba per mažai – sutrūkinės paviršius. Siekiant išvengti sutrūkinėjimo, glaistą reikia tepti vientisais sluoksniais, kurių nerekomenduojama tepti daugiau kaip trijų.
Jei paviršiui išdžiūvus yra matomų nelygumų, grumstelių, šiukšlių – pašalinkite juos šlifavimo popieriumi arba naudodamiesi šlifavimo mašina.
Jei sienos tinkuojamos, tai galima naudoti gipsinį arba kalkinį tinką. Gyvenamosiose patalpose visgi daug populiaresnis yra gipsinis tinkas dėl savo techninių charakteristikų ir savybių. Kalkinis tinkas labiau tinka negyvenamosiose patalpose, pavyzdžiui, garažuose, arba ten, kur tiesiogiai gali gauti vandens ar daug drėgmės, šalčio, nes kalkinis tinkas pasižymi itin aukštu atsparumu vandeniui ir šalčiui. Koks tinkavimo rezultatas? Idealiai lygus ir švelnus paviršius, sienų kampai, dėl montuojamų ir užtinkuojamų apsauginių kampų, tampa apsaugoti nuo fizinio pažeidimo.
Šiais laikais itin populiarus gipso kartono montavimas sienoms, pertvaroms, nišoms ir kt. Didžiausias gipskartonio sistemų privalumas tas, kad labai nesudėtinga tarp sienos ir gipso kartono plokštės įmontuoti įvairių šilumos bei garso izoliacinių medžiagų. Taip pat labai paprasta elektros, kanalizacijos ir kitų komunikacijų montavimas, kadangi jos puikiai paslepiamos po gipso kartono plokštėmis. Keturios populiariausios gipso kartono rūšys yra: paprasta, standartinė gipso kartono plokštė, drėgmei atspari gipso kartono plokštė, ugniai atspari gipso kartono plokštė ir tiek ugniai, tiek drėgmei atspari gipso kartono plokštė.
Jei sienos ar lubos bus dažomos, tuomet dabar paviršius jau paruoštas dažymui arba lakavimui. Norėdami geriausio rezultato, rinkitės tik kokybiškus dažus bei lakus. Dažykite ir lakuokite, remdamiesi gamintojo nurodyta instrukcija ir rekomendacijomis.
Jei nenorite dažytų sienų, galite tapetuoti. Šiandieninis tapetų pasirinkimas tikrai stebina. Tapetų rūšys: popieriniai tapetai, viniliniai tapetai, akriliniai tapetai, skysti tapetai, stiklo audinio tapetai, fototapetai. O siūlomų tekstūrų, spalvų, storių ir pan. gama tikrai leis kiekvienam atrasti tai, kas patiks labiausiai.
Jei nusprendėte klijuoti plyteles, taip pat turėsite platų jų pasirinkimą. Visas plyteles galima suskirstyti į dvi dideles grupes: glazūruotos ir neglazūruotos plytelės. Glazūruotų plytelių paviršius padengtas glazūra – vandeniui nepralaidžia medžiaga, kuri atspari ir skeldėjimui. Prekybos vietose rasite tokių rūšių plyteles: keraminės plytelės, klinkerio plytelės, akmens masės keraminės plytelės, mozaikinės plytelės, marmuro plytelės. Taip pat visos plytelės skirstomos į penkias patvarumo klases:
- 1 klasė – plytelės sienoms;
- 2 klasė – plytelės grindims, kur vaikščiojama be avalynės;
- 3 klasė – plytelės grindims, kur dažniau vaikštoma (pavyzdžiui, miegamajame);
- 4 klasė – plytelės grindims, kur vaikštoma dažnai (pavyzdžiui, prieškambaryje);
- 5 klasė – plytelės bendrojo naudojimo patalpoms (pavyzdžiui, parduotuvėms).
Grindų klojimo procesas priklauso nuo pasirinktos grindų dangos, ar tai bus parketas, ar laminatas, ar linoleumas, ar medinės grindys ir kt.
Apie apdailos darbus jau rašėme čia.