Saldus maistas yra toks skanus, tačiau jis nėra tinkamas nei Jūsų dantims, nei kūnui. Saldainiai, pyragėliai, sausainiai ir kitas saldus maistas, kurį taip mėgsta vaikai užkandžiauti tarp pagrindinių valgių, gali būti dantų ėduonies priežastimi, O taip pat kai kuris saldus maistas turi labai daug riebalų. Krakmolingi užkandžiai taip pat gali susiskaidyti į cukrų, kai tik jie patenka į burną. Tad, kaip sumažinti apsilankymų kiekį odontologijos klinikoje?
Kaip cukrus paveikia dantis?
Nematomų mikrobų, kitaip bakterijų, burnoje yra visą laiką. Kai kurios iš šių bakterijų sudaro lipnias medžiagas, vadinamas apnašomis, ant Jūsų dantų. Kai tik įsidedate saldaus maisto į burną, bakterijos apnašose „suryja“ saldumynus ir paverčia juos rūgštimis. Šios rūgštys yra pakankamai stiprios pamažu tirpinti kietą emalį, kuris dengia dantis. O taip prasideda skylių atsiradimas dantyse. Jeigu nevalgysite daug cukraus, bakterijos negalės prigaminti tiek rūgščių, kad „suėstų“ emalį.
Kaip apsaugoti dantis nuo karieso?
Prieš pradedant žiaumoti užkandžius, paklauskite savęs, kas yra maiste, kurį renkatės. Ar jame daug cukraus? Jeigu taip, dar kartą pagalvokite. Kitas pasirinkimas būtų geriau Jūsų dantims. Taip pat atminkite, kad tam tikros saldumynų rūšys gali pridaryti daugiau žalos, nei kitos. Lipnus ar sunkiai kramtomas saldus maistas išliks ilgiau burnoje, prilimpant prie dantų. Kadangi lipnūs užkandžiai burnoje būna ilgiau nei maistas, kurį lengva kramtyti ir nuryti, jie ilgiau veikia dantis savo rūgštimis.
Dažni užkandžiai nėra geras įprotis
Taip pat turite galvoti ir apie tai, kada ir kaip dažnai užkandžiaujate. Ar dažnai per dieną kramsnojate saldžius užkandžius, o gal tik pasiliekate desertui po vakarienės? Žalingos rūgštys susidaro kiekvieną kartą, kai suvalgote saldaus maisto. Šios rūgštys pažeidžia dantis mažiausiai 20 minučių, prieš tai, kai jos yra neutralizuojamos ir negali padaryti daugiau žalos. Tad, kuo dažniau per dieną valgote saldumynus, tuo daugiau maitinate bakterijas, kurios, kaip kuras, reikalingos dantų ėduoniui.
Jeigu norite saldumynų, geriausiai juos valgyti kaip desertą po pagrindinio patiekalo, vietoj kelių kartų užkandžiavimo per dieną. Kai tik suvalgote saldumynų – pagrindiniame patiekale ar užkandžiuose – po to iškart išsivalykite dantis su fluorido turinčia dantų pasta.
Kai svarstote apie užkandžius, pagalvokite apie:
- Kiek kartų per dieną valgote saldumynus
- Kaip ilgai saldus maistas išlieka burnoje
- Saldaus maisto tekstūrą (Sunkiai kramtomas? Lipnus?)
Jeigu užkandžiaujate po mokyklos, prieš miegą, ar kitu dienos metu, rinkitės ką nors su mažiau cukraus ir riebalų. Yra daugybė skanių, sočių užkandžių, kurie yra mažiau kenksmingi dantims (ir likusioms kūno dalims), nei maistas su dideliu kiekiu cukraus ir mažu maistingumu. Valgykite sveikai ir protingai!
Mažo kaloringumo maistas, kaip šviežios daržovės, vaisiai, ar pilno grūdo krekeriai ar duona, yra daug protingesnis pasirinkimas. Tinkamo maisto valgymas gali padėti apsaugoti dantis nuo karieso ir kitų ligų.
Rinkitės maistą iš mažo kaloringumo ir becukrio maisto
Švieži vaisiai ir daržovės:
- Apelsinai
- Vynuogės
- Melionai
- Ananasai
- Slyvos
- Mandarinai
- Brokoliai
- Salierai
- Morkos
- Agurkai
- Pomidorai
- Nesaldintos sultys
- Konservuoti vaisiai natūraliose sultyse
Grūdai:
- Duona
- Nesaldinti dribsniai
- Spraginti kukurūzai be sviesto ar cukraus
- Makaronai
- Paprasti krekeriai
Pienas ir jo produktai:
- Neriebus pienas
- Neriebus jogurtas
- Neriebus sūris
Mėsa, riešutai ir sėklos:
- Vištiena
- Kalakutai
- Moliūgų sėklos
- Saulėgrąžų sėklos
- Riešutai
Kaip išsaugoti sveikus dantis visą gyvenimą?
- Kuo rečiau rinkitės saldų maistą;
- Tarp valgymų venkite saldumynų;
- Valgykite įvairų neriebų maistą;
- Valykite dantis su fluorido turinčia dantų pasta po kiekvieno valgymo ir užkandžiavimo.
Įspėjimas tėvams
Kai kuris čia nurodytas maistas nėra ištirtas dėl jo poveikio dantų kariesui. Tačiau, jis yra kur kas geresnis nei kai kuris labai saldus maistas, kurį vaikai dažnai linkę valgyti tarp valgymų. Taip pat, net kai kurie vaisiai, valgant be saiko, gali išprovokuoti ėduonį. Todėl tiek vaikai, tiek suaugę turėti valytis savo dantis su dantų pasta po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo. Norint turėti sveikus dantis, taip pat derėtų reguliariai lankytis pas gerą dantų gydytoją, kuris apžiūrės Jūsų dantis, ir suteiks naudingų patarimų.