Laiptų rūšys
Dviaukščiai ir aukštesni pastatai tiesiog neįsivaizduojami be laiptinės. Kitaip juk nebūtų įmanoma pereiti iš vieno pastato aukšto į kitą. Taigi vidinių laiptų svarba yra didelė.
Išoriniai pastatų laiptai ne ką mažiau svarbesni už vidinius. Einant į bet kokį, privatų ar bendros paskirties pastatą, dažniausiai mus pasitinka nors ir vos kelių pakopų laiptinė.
Pastebima, kad statant šiuolaikinius prekybos centrus, prie pagrindinių įėjimų laiptai įrengiami tik prie vieno kito centro. Laiptų atsisakoma siekiant suteikti kuo daugiau patogumo centrų klientams. Pro tokius įėjimus pirkėjams patogu įsigytus pirkinius išsivežti pirkinių vežimėliu iki pat automobilio.
Šiuolaikiniai reikalavimai įpareigoja viešąsias ir kitas įstaigas prie išorinių laiptinių įrengti specialias pasvirusias aikšteles. Šiomis aikštelėmis patogu užvažiuoti vežimėliais neįgaliesiems žmonėms, stumti vaikiškus vežimėlius. Bendros paskirties pastatams būtina įrengti ir išorinius evakuacinius laiptus, kurie paprastai būna metaliniai ir išsidėstę pastatų išorėje.
Pagrindiniai reikalavimai laiptams
Vienas iš pagrindinių reikalavimų yra patogumas. Šis terminas reiškia tai, kad laiptų plotis turi leisti nevaržomai naudotis laiptine. Patogiausias aukštis tarp pakopų yra maždaug šešiolika-devyniolika centimetrų. Saugumo kriterijus labiau akcentuojamas evakuaciniams laiptams. Bet juk ir patys namuose norime vaikščioti tvirtais ir saugiais laiptais. Juk jais taip pat vaikšto ir kartais bėgioja mažieji namų gyventojai – vaikai.
Pakankamas laiptų plotis taip pat užtikrina patogų naudojimąsi laiptine ir reikalingą laidumą. Pavyzdžiui, namuose mums užtenka sąlyginai nedidelio pločio laiptų, nes minia žmonių praktiškai nevaikšto niekada. O laiptai prie įėjimo į poliklinikas ar kitas įstaigas daromi žymiai platesni tam, kad vienu metu jais galėtų naudotis daugiau žmonių.
Daugiaaukščių daugiabučių ar kitų aukštų pastatų laiptinėms keliami keli specialūs reikalavimai. Tokios laiptinės turi būti gerai apšviestos dienos šviesa, jų sienos ir perdangos turi būti nedegančios.
Laiptų patogumas tiksliai apskaičiuojamas
Lipdami vienais laiptais, jaučiame, kad patogu jais lipti, o kitais – sunku lipti, pavyzdžiui, dėl jų statumo. Laiptų gamybos metu patogumą tiksliai apskaičiuoja specialistai. Patogu – reiškia, kad parinktas tinkamas vertikalios ir horizontalios laiptatakio projekcijų nuolydis, kuris turėtų būti 1:2. Skirtingų pastatų rūšių skirtingos paskirtiems laiptams taikomi taip pat skirtingi nuolydžiai.
Laiptatakis – tai laiptų dalis tarp dviejų aikštelių. Laiptatakyje turi būti nuo trijų iki aštuoniolikos pakopų. Kiekvienai pakopai keliamas toks reikalavimas, kad jos aukščio ir pločio suma atitiktų žmogaus žingsnį, kuris vidutiniškai yra apie keturiasdešimt penki centimetrai. Pavyzdžiui, jei pakopos plotis yra trisdešimt centimetrų, aukštis tuomet turėtų būti penkiolika centimetrų.
Kiekvienų laiptų gamybos metu meistrai skaičiuoja, kad pakopų aukštis patektų į keturiolikos – dvidešimties centimetrų intervalą, o plotis tuomet atitinkamai turėtų būti iš dvidešimt penkių – trisdešimt keturių centimetrų intervalo. Skaičiuoti būtina ir todėl, kad visų pakopų parametrai viename laiptatakyje būtų vienodi.
Paties laiptatakio plotis paprastai turi tilpti į aštuoniasdešimties – šimto dvidešimties centimetrų intervalą. Pagalbiniams laiptams užtenka ir septyniasdešimties centimetrų pločio. Sumontavus vieną laiptatakį ir imantis kito, reikia nepamiršti tarp šių priešpriešinių laiptatakių palikti dvylikos centimetrų tarpą.
Dar šiek tiek reikalavimų laiptų gamybai
Kitas, atrodytų, akivaizdus reikalavimais laiptų gamybai yra tai, kad laiptų aikštelė turėtų būti tokio paties pločio kaip ir montuojamas laiptatakis.
Kalbant apie išorės laiptus prie pagrindinio įėjimo į bet kokį pastatą, patogiausi yra tokie laiptai, kuriuos sudaro trys – penkios pakopos. Žinoma, jei nėra kitokių galimybių, įrengiami ir aukštesni laiptai, tačiau aukšti išorės laiptai nuo lietaus ir žiemos ledo tampa labai slidūs ir nesaugūs.
Rekomendacinio pobūdžio reikalavimas laiptinės turėklams yra juos įrengti kairėje pusėje, kai lipama į viršų. Turėklų aukštis paprastai yra apie vieną metrą. Žinoma, leistina ir maždaug dešimties centimetrų paklaida projektuojant žemesnius ar aukštesnius turėklus.
Turėklus sudaro porankis, statramsčiai ir apsauginis tinklelis. Statramsčiai turi būti tvirtinami prie laiptatakio rečiausiai kas ketvirtą laiptų pakopą. Paprastai jie montuojami tankiau, kai nenaudojamas apsauginis tinklelis.
Skirtingi laiptų tipai
Dažniausiai laiptai skirstomi į gelžbetoninius, metalinius, medinius ir mišrius. Tuo tarpu gelžbetoniniai gali būti ir monolitiniai, ir surenkami. Laiptų gamybai pasirenkamas monolitinis tipas tada, kai projektuojama gana sudėtinga laiptų forma arba kai nėra galimybės įrengti patogių surenkamų laiptų.
Priklausomai nuo pasirinktos laiptų formos ir laiptinės parametrų, surenkami laiptai gali būti montuojami iš skirtingų segmentų. Galimi tokie laiptų montavimo variantai: atskiros pakopos, laiptasijos (pakopų atramos) ir pakopos, atskiros laiptų aikštelės ir laiptatakiai, stambesni segmentai, sudaryti iš laiptatkio ir pusės laiptų aikštelės.
Ir smulkesni, ir stambesni montuojamų laiptų segmentai pagaminami gamyklose, o statybų metu tiesiog sumontuojami.
Medinių laiptų gamyba ir projektavimas turi daugiau skirtingų galimybių už surenkamus gelžbetoninius laiptus.
Kiekvienam pagal norus ir galimybes
Taigi kiekvienas klientas turi daug pasirinkimo galimybių, nusprendęs imtis laiptinės projekto įgyvendinimo. Tereikia gerai viską apgalvoti ir pasitarti su specialistais. O kaimynams beliks tik pavydėti jums gražios laiptinės.
Laba diena ar važiojat i vieta prasikonsultot ir pameruot?kedainiai